A fennmaradás és a megújulás érdekében alapvető fontosságú, hogy a tanszék az oktatási munka mellett kutatási és fejlesztési munkákban is részt vegyen. Ezen munkák elengedhetetlen feltételei a munkatársak szakmai fejlődésének is. Az Általános Informatikai Tanszék nyitott a szakmai együttműködésekre és projektekre. Az elmúlt időszakban több hazai és nemzetközi kutatási és fejlesztési projektbe kapcsolódtunk be.
A tanszék munkatársai a szoftverfejlesztés különböző területein rendelkeznek tapasztalatokkal. A tanszék aktuális legfontosabb kutatási területei (további információ: Kutatási projektek):
- GRID rendszerek
- Fuzzy rendszerek
- Numerikus módszerek
- Intelligens számítási módszerek
- Szemantikai adatmodellek
- Metaadat kezelés és ontológiák
A tanszék részt vesz az EU több nemzetközi oktatás fejlesztési projektjében is, többek között az ERASMUS, TEMPUS, COPERNICUS programokban. A tanszék munkatársai ezen programok keretében az alábbi oktatási intézményekkel alakított ki szorosabb kapcsolatot (további információ:Kutatási projektek):
- Budapesti Műszaki Egyetem
- University of Augsburg
- University of Barcelona
- University of Delft
- University of Erlangen
- University of Klagenfurt
- University of Reading
- Westminster University, London
A kutatás mellett a tanszék különböző ipari fejlesztési munkákba is bekapcsolódott. A tanszék munkatársainak szélesebb tapasztalatára építve igen változatos feladatokban vettünk részt. A legfontosabb közös vagy egyéni megbízásaink (további információ: Fejlesztési projektek):
- Konfiguráció tervezés
- Információs rendszerek tervezése és implementálása
- Műszaki szimulációs vizsgálatok elvégzése
- Oktatási anyagok kidolgozása
- Adatbázis-kezelő alkalmazások fejlesztése
A projektek nagyobb részében más intézményekkel közösen szerepelünk. A kialakult szakmai partnerkapcsolatok között fontosabb szerepet töltenek be az alábbi intézmények (további információ: Fejlesztési projektek):
- Evosoft Budapest - Miskolc
- IND Miskolc
- National Instrument Debrecen
- NIIF Budapest
- SZTAKI Budapest
A tanszéken évente mintegy 50-70 diplomamunka készül, melyek jól mutatják, hogy a hallgatók igen széles területen szereztek megfelelő szakmai ismeretek a felmerülő gyakorlati problémák megoldására. Ízelítőként álljon itt néhány diplomamunka címe (további információk: Hallgatói projektek)
- Tóth Adrián: GRID erőforrásbrokerrel támogatott paramétervizsgálatok elvégzése a Gridben a P-GRADE portál segítségével
- Kiss József: A RUP szoftvermérnöki módszertan teszt munkafolyamata a gyakorlatban (2006)
- Kaló Tamás: Ügymenet menedzselés FoxIsapi Web alkalmazásban (2006)
- Lébenguth Zita: Tartalom kivonatolás természetes nyelvű szövegekből (2006)
- Szabados Krisztián: GeneralPortlet specifikus JSP szerkesztő plug-in tervezése és kialakítása Eclipse fejlesztő rendszer alá
A TDK munkák is egy fontos ismérvét jelentik a magasszintű szakmai munkának. A tanszékhez kapcsolódó TDK munkák közül emeljük ki a következőket (további információk: Hallgatói projektek):
- Nébli Attila: Elosztott video kódoló rendszre (német nyelven, 2007, konzulens: Ficsor Lajos)
Kutatási projektek
Föbb kutatási területek
Természetes nyelvi interfész kidolgozása felhasználói kezelő felületekhez
A szemantikai argumentumok kinyerése a szabadszöveges dokumentumokból
A kutatás célja, hogy megalkossa azt a modellt, amely alkalmas a témakörhöz tartozó szövegek tartalmának szemantikai hálóval történő reprezentálásra. Az elvégzendő feladatok:
- szemantikai háló formalizmusának meghatározása: elemzésre kerülnek az ismert hálótípusok; meghatározásra kerülnek az egyes típusok előnyei és hátrányai, kiválasztásra kerül a megvalósítandó szerkezet.
- a szemantikai háló felépítését és karbantartását szolgáló módszertan meghatározása: meg kell nézni, mely ontológia
reprezentáció alkalmas a modell közvetlen előállítására és leírások importálására
- a nyelv reprezentálási modelljének kiválasztása: a nyelvi elemek leírására szolgáló modell felépítése; a nyelvi jelenségek áttekintő rendszerezése; a jelenségeket lefedő működési modell megalkotása; a modell működésének értékelése. A modellnek lehetőség szerint kezelni kell tudni a nyelv sajátos elemeit is, mint a kivétel, speciális ragozás és sorrendképzés, alárendelt mondatok.
- a nyelvi mondatok és a fogalmi hálók közötti konverziós modul működési modelljének kidolgozása: a mondat és a szemantikai reprezentáció közötti transzformációs lépések meghatározása; a lépések algoritmusba szervezése; az algoritmus hatékonyság elemzése.
NLP Engine prototípusának kidolgozása (magába foglalja a szabályrendszer kezelést, a fogalom rendszer kezelését, a transzformációs modult)
A kutatás célja, hogy a megalkotott működési modell alapján elkészüljön az a mintarendszer, amely alkalmas a mintadomainhez kapcsolódó szöveges adatok nyelvek közötti konvertálására. Az elvégzendő feladatok:
- a rendszer rendszertervének meghatározása: elemzésre kerülnek az igényelt funkciómodulok; meghatározásra kerülnek a szükséges adatelemek, adatforrások és adatáramlások, kiválasztásra kerül a megvalósítandó architektúra.
- a fogalmi és nyelvi elemek menedzselését végző modul kidolgozása: meghatározásra kerülnek az ontológia kezelő rendszer elemei és az ontológia elemek konverziós rutinjai
- a mondat és a köztes fogalmi háló közötti konverziós rutin kidolgozása: a rendszerterv alapján a szoftver struktúra
véglegesítése; fogalmi háló osztályainak implementálása; a nyelvi elemek osztályainak implementálása; a konverziós rutinok
megvalósítása; a szoftver hatékonyság elemzése; a tesztelési terv kidolgozása.
- a kidolgozott mintarendszer tesztelése, a tapasztalatok értékelése: a szoftver dokumentációinak véglegesítése;
a tesztelések elvégzése; a tapasztalatok összesítése; a továbbfejlesztési lehetőségek feltárása.
Csoport tagjai::
dr. Kovács László (témavezető)
Barabás Péter
Baksáné Varga Erika
Ipari fejlesztési projektek
2009-2010 : Természetes nyelvi kezelő felület prototípus készítése
feladatok: természetes nyelvi parancsok konvertálása API hívásokra, szavak morféma elemzése
mondatok séma illesztése, API generálása
fejlesztő eszköz: Java
kontakt: Kovács László
2008-2010 : Mérésadatgyüjtő és elemző rendszer készítése a TIGAZ Zrt részére
feladatok: törzsadatok kezelése, mérési adatok beolvasása, adatgrafikonok készítése,
MSCONS XML állományok kezelése
fejlesztő eszköz: Java, SQLServer
kontakt: Kovács László